480 km futás, extrém szélsőséges körülmények között a Himalájában

Előfizetek

Erre vállalkozik ultratriatlonista világbajnokunk, Szőnyi Ferenc. Az 53 éves sportoló június 6-án indult Ázsiába, hogy felülmúlja 2 évvel ezelőtti teljesítményét, és a The Hell Race elnevezésű megmérettetésen újra emberfelettit tegyen le az asztalra.

Kép

Szőnyi Ferenc ironman, összetett ultratriatlon világbajnok újra felfoghatatlan teljesítményre készül. A komáromi ultrafutó június 6-án a Himalájába indult, hogy 480 km-t fusson le a világ minden bizonnyal legnehezebb futóversenyén, a Hell Ultra Runningon. A 40 C fok hőmérsékletingadozás, az oxigénhiányos levegő, illetve a versenytáv már önmagában sem hétköznapi, de így együtt minden bizonnyal a létező legembertpróbálóbb versennyé teszi a megmérettetést. A verseny teljesítésére - érthető módon - a világon nem sok ember vállalkozik, a június 20-án startoló Hell Ultra Runningra is mindössze négy vasember jelentkezett ez idáig.

Kép

Szőnyi Ferenc egyszer már járt a Himalájában egy hasonló megmérettetésen, amikor 2015. nyarán hat versenyző közül harmadikként ért célba a La Ultra - The High elnevezésű versenyen, ahol 333 km volt a teljesítendő táv. Szőnyi mérlege a versenyen egy bokaficam, öt köröm elvesztése, számos vízhólyag és több lélektani mélypont, de célba ért - szinte önkívületi állapotban. Mindez jól példázza az erőpróba extrémitását. A táv idén majdnem 150 km-rel nőtt – a körülmények sem lettek barátságosabbak. Szőnyi mentális felkészültsége azonban párját ritkítja: nem sokan lennének képesek visszatérni a hosszú távú versenyek „poklába”. Ő mégis ugyanolyan lelkes, ha nem lelkesebb, mint élete első versenyén. Mottója nem véletlenül „Megtehetem, meg tudom tenni, és meg is teszem!”

Kép

Szőnyi Ferenc nevét mindenki megjegyezi, aki egyetlen egyszer is hallotta a sporttal felnőtt éveiben megismerkedő, azóta sikert sikerre halmozó triatlonista történetét. A komáromi építési vállalkozó a 40-es éveihez közeledvén tette meg első lépéseit a sport területén, de hamar rájött, hogy főleg hosszútávfutásban, és hosszabb kerékpár távokon kiemelkedően jól tud teljesíteni. 2008-as első dupla ironman versenye előtt egy hónappal még úszni is alig tudott, szinte teljesen ismeretlen volt a hazai mezőnyben. Ám nem csak itt szerepelt várakozásokon felül (4. helyezett Bonyhádon), hanem a sportág megdöbbenésére még ebben az évben harmadikként ért célba a Mexikóban megrendezésre kerülő 10-szeres ironman versenyen, ahol összesen 38 km-t úszott, 1800 km-t kerékpározott és 420 km-t futott. A következő évben a hazai sikerek után több külföldi ironman versenyen is dobogó közelbe került, majd 2010-ben már a hússzoros Iron Manen lett világbajnok, 2013-ban pedig harminc napon át harmincszor teljesítette az Iron Mant és lett vb-ezüstérmes.

Mexikóban szurkolói csak Racemachine-ként (Versenygép) ismerik, ragadványnevét versenyzői stílusáról kapta: a több száz órás versenyek végén is ugyanolyan fáradhatatlanul mozog, mintha éppen akkor kezdte volna. Jó erőbeosztása miatt nagy hátrányból is meg tudja fordítani a versenyeket.